Przejdź do menu
FILTRY
Wyszukaj:
Wyszukaj frazy w:
Wyszukaj obiekty posiadające:
Wyszukaj obiekty z zakresu daty:
Alfons Mucha

Alfons Mucha

Alfons Mucha (1860-1939). Mistrz Art Nouveau

21. 08 – 11. 11. 2007

organizatorzy: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, The Mucha Foundation

producent wystawy: Magdalena Tomczewska

Ponad 200 dzieł – prac graficznych, pasteli, rysunków, obrazów olejnych, dzieł sztuki zdobniczej– zostało zaprezentowanych na wystawie w Centrum Kultury ZAMEK. Była to pierwsza tak obszerna prezentacja dokonań czeskiego artysty, najbardziej znanego przedstawiciela europejskiej secesji. W Poznaniu, który był ostatnim etapem ówczesnej trasy przebiegającej przez kraje Europy Północnej, swoją światową premierę miał pokaz 28. oryginalnych fotografii artysty, które nigdy dotąd nie były eksponowane.

Wystawa obejmowała dzieła z kolekcji rodziny artysty, największego i najbardziej reprezentatywnego zbioru prac Alfonsa Muchy na świecie. Można było zobaczyć na niej przede wszystkim prace z paryskiego okresu twórczości, które przyniosły artyście światową sławę. Były wśród nich m.in. cykl: „Pory roku” (1896 – pierwszy, a zarazem do dziś najbardziej popularny cykl panneaux décoratifs), „Sztuki piękne” (1898), „Pory dnia” (1899), „Kamienie szlachetne” (1900), plakaty teatralne do sztuk, w których grała Sara Bernhardt: („Gismonda” – 1894, „Hamlet”– 1899, „Lorenzaccio” – 1896, „Dama Kameliowa” – 1896) oraz przedmioty użytkowe. Gotowym realizacjom towarzyszyły rysunki i projekty dokumentujące proces twórczy oraz ówczesną praktykę drukarską. Wystawa prezentowała również mniej znane prace Muchy: pastele (powstałe równolegle z jego promiennymi panneaux, lecz zupełnie inne w charakterze – mroczne i ekspresyjne prace ukazują inną stronę osobowości Muchy i jego wizji życia) oraz obrazy olejne (m.in. portrety dzieci artysty, a także studia do „Epopei słowiańskiej”). W Galerii Fotografii „pf” natomiast zobaczyć było można biżuterię oraz zdjęcia artysty.

The Mucha Foundation powołali w 1992 roku spadkobiercy artysty, synowa Geraldine i wnuk John. Fundacja działa w imieniu The Mucha Trust, który jest właścicielem kolekcji rodziny Muchy.  Z inicjatywy Fundacji utworzone zostało w Pradze Muzeum Muchy (1998). Organizatorem wystawy objazdowej był Amos Anderson Art Museum w Helsinkach we współpracy z Fundacją Mucha. Ekspozycji towarzyszyła publikacja, która podnosiła pomijane dotąd aspekty twórczości Muchy, przyczyniając się do nowego odczytania jego sztuki („Alphonse Mucha, z okazji utworzenia Muzeum Muchy w Pradze”, red. Sarah Mucha, PWN, Warszawa 2007).

 

MEDIATEKA ZOSTAŁA ZREALIZOWANA ZE ŚRODKÓW PROGRAMU OPERACYJNEGO INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO 2014-2020

Logo po lewej: Fundusze Europejskie Infrastruktura i Środowisko, logo w środku: Centrum Kultury Zamek, logo po prawej: Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Mediateka

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

ul. Św. Marcin 80/82

61-809 Poznań

tel. +48 61 64 65 272

fax +48 61 64 65 308

sekretariat@ckzamek.pl

© 2024 NFINITY | All rights reserved | Mediateka Poznań