W 2017 roku zajęcia w Pracowni zaczął prowadzić Grzegorz Myćka. Głównym celem warsztatów jest rozwijanie potencjału twórczego uczestników, jako punkt wyjścia obierając medium grafiki warsztatowej i jej możliwości. Przed uczestnikami pojawia się perspektywa wykonania klasycznie pojmowanej grafiki, jak również zastosowanie jej jako elementu innych realizacji, np. w postaci pocztówek, okładek, ilustracji, plakatów, nadruków na torbach, koszulkach i wszelkich tekstyliach. Niektóre prace znajdują swoje rozwinięcie w formie własnoręcznie zszywanych notesów.
Pracownia jest nastawiona na otwarty proces twórczy, zostawiając dzięki temu sporo miejsca na eksperyment formalny (mieszanie technik, druk różnymi farbami na rozmaitych podkładach, nie tylko papierowych, różne sposoby przygotowania matrycy), który pozwala kompleksowo zapoznać się z podstawami klasycznych technik graficznych takich jak linoryt, monotypia, sitodruk czy sucha igła. Bodźcem do realizacji prac są hasła zadane przez prowadzącego, który pomaga również w opracowaniu koncepcyjnym projektów, jednak stopniowo od uczestników wymagana jest większa inwencja własna dotycząca podejmowanych tematów. Zajęcia oprócz charakteru praktycznego są wzbogacane o część teoretyczną w postaci comiesięcznej prezentacji prac i sylwetek artystów grafików, licznych spotkań i dyskusji ze współczesnymi twórcami, oraz miniwykładów dotyczących specyfiki danej techniki graficznej. Uczestnicy dowiadują się też, jak przygotować projekt na komputerze, korzystając z odpowiedniego oprogramowania. Ponadto organizowane są wspólne wyjścia na wernisaże, wystawy czy ekspozycje, a prace uczestników są prezentowane na wystawach zarówno w Zamku, jak i poza nim.
Dzięki szerokiemu spektrum zagadnień poruszanych na zajęciach uczestnicy zajęć mają możliwość aktywnego kontaktu ze sztuką, rozbudzania swojej wrażliwości i twórczych ambicji. Poprzez indywidualny kontakt z każdym uczestnikiem proces artystyczny jest dopasowywany do jego możliwości i chęci. Co jednak najistotniejsze – zajęcia w pracowni są próbą pokazania, że klasycznie rozumiana grafika może wyjść poza format dwuwymiarowy, zaś proces twórczy może być nie tylko bardzo interesującym zjawiskiem, ale wręcz przygodą.
Działania towarzyszące wydarzeniom zamkowym realizowanych poza stałym programem pracowni
Wielokrotnie motywy graficzne powstałe podczas zajęć, a których autorami byli uczestnicy Pracowni Grafiki, wykorzystywano do promocji wydarzeń zamkowych takich jak Wiosna Młodych, Zamkowe Lato dla Dzieci czy Zima w Zamku, a także do tworzenia plakatów, ulotek, projektów graficznych imprez lub kartek świątecznych.
Okazjonalnie w pracowni odbywały się też warsztaty otwarte, promujące i prezentujące techniki dostępne dla każdego, niewymagające specjalistycznych umiejętności. Dla dzieci z okazji świąt, wakacji letnich czy zimowych organizowane były natomiast warsztaty drukowania pluszaków na koszulkach i torbach. Po uruchomieniu warsztatu sitodruku wielokrotnie podczas innych wydarzeń zamkowych takich jak np. Noc muzeów odbywały się warsztaty drukowania z szablonu i z wykorzystaniem sita.