Złe kobiety
9.03.–14.04.2017
kuratorka: Krystyna Piotrowska
producent wystawy: Magdalena Tomczewska
Artystki i artyści: Beata Ewa Białecka, Iwona Demko, Marta Frej, Kasia Górna, Zuzanna Janin, Anka Leśniak, Natalia LL, Maciej Osika, Ola Polisiewicz, Aleksandra Ska
Tytuł wystawy czerpie z wieloznaczności pojęcia „zła”, „zły”, „złe” w języku polskim. Z jednej strony „zła kobieta” to osoba oburzona, rozdrażniona, zirytowana, dotknięta, rozzłoszczona, wściekła. To reakcje na to, co kobiety dotyka, poniża, obraża, deprecjonuje jako ludzi, obywatelki, artystki w obecnym otoczeniu społecznym i kulturowym. W ten też sposób reagujemy na zjawiska i działania polityczne, które afirmują i utrwalają patriarchalny model społeczeństwa.
Z drugiej strony „zła kobieta” to dla części współczesnego społeczeństwa polskiego właśnie opisana powyżej postać. To ona publicznie i czynnie sprzeciwia się ograniczaniu jej praw przez wyznawców modelu patriarchalnego. Dla formacji konserwatywnych jest kobietą niedobrą, groźną, szkodliwą, ponieważ otwarcie walczy o swoje prawa i protestuje przeciw wyznaczaniu jej podrzędnej pozycji społecznej. Jest niebezpieczna dla kręgów tradycjonalistów, ponieważ łamie konserwatywne normy. Jest zagrożeniem, bo uświadamia innym kobietom ich społeczne i systemowe upokorzenia. Jest niebezpieczna, bo jej protest przeciw niesprawiedliwemu traktowaniu kobiet trafia także do mężczyzn.
Kuratorka Krystyna Piotrowska poprzez wystawę chciała pokazać prace artystek i artystów, którzy odważnie podejmują problemy pozycji kobiet we współczesnej Polsce i w świecie, bo „sztuka nie ma płci – jest dobra albo zła”.