Przejdź do menu
FILTRY
Wyszukaj:
Wyszukaj frazy w:
Wyszukaj obiekty posiadające:
Wyszukaj obiekty z zakresu daty:
Chór Dziewczęcy SKOWRONKI

Chór Dziewczęcy SKOWRONKI

Chór Dziewczęcy „Skowronki” skupia pragnące śpiewać dziewczęta, które na co dzień uczęszczają do poznańskich i podpoznańskich szkół podstawowych i średnich. Zespół powstał w 1950 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Poznaniu jako uzupełnienie pozaszkolnej oferty kulturalnej dla uczennic poznańskich placówek oświatowych. Założycielką chóru była śpiewaczka operowa i pedagog – Mirosława Wróblewska (1911–1988).

W 1962 roku chór, wraz z Młodzieżowym Domem Kultury, przeniósł się do nowej siedziby mieszczącej się w gmachu Zamku Cesarskiego. Od samego początku Skowronki są związane z Centrum Kultury ZAMEK, które w tamtych latach nosiło nazwę: Pałac Kultury. Jak wyznała Mirosława Wróblewska, Chór Dziewczęcy „Skowronki” powstał jako żeńska odpowiedź na prężnie działające już wtedy dwa chóry chłopięce: „Poznańskie Słowiki” Stefana Stuligrosza i „Polskie Słowiki” Jerzego Kurczewskiego.

Chór i jego solistki szybko udowodniły, że wysublimowany kunszt wokalny nieobcy jest również zespołowi dziewczęcemu. Skowronki występowały w spektaklach Teatru Wielkiego w Poznaniu i urzekały profesjonalnym śpiewem słuchaczy z innych miast Polski oraz sąsiednich krajów: NRD, Czechosłowacji, Bułgarii, Węgier czy ZSRR, a także Szwecji.

Mirosława Wróblewska prowadziła Skowronki przez 38 lat, traktując chór i dziewczęta w nim śpiewające jak własną rodzinę. Nie dziwi więc, że poświęciła tej pracy połowę swojego życia.

Mirosława Wróblewska, założycielka Chóru Dziewczęcego SKOWRONKI

Urodziła się w 1911 roku w Jarocinie. Jej ojciec, bardzo muzykalny piekarz, rozbudził w córce zainteresowanie muzyką. Po ukończeniu Liceum Sióstr Sercanek w Poznaniu, około 1930 roku Mirosława Wróblewska rozpoczęła studia w klasie śpiewu i zadebiutowała w Operze Poznańskiej rolą Gildy w „Rigoletto” Giuseppe Verdiego. Lata okupacji spędziła w Warszawie.

Po wojnie powróciła do Poznania i podjęła pracę pedagogiczną w Młodzieżowym Domu Kultury, gdzie w 1950 roku założyła Chór Dziewczęcy „Skowronki”. Kiedy w 1962 roku instytucję przeniesiono do Zamku Cesarskiego, praca Mirosławy Wróblewskiej została bardziej dostrzeżona, a jej chór zaczął odnosić coraz większe sukcesy zarówno w Polsce, jak i za granicą. Skowronki były otoczone opieką ówczesnych władz i stały się wizytówką Poznania.

Mirosława Wróblewska w opinii śpiewaczek chóru była perfekcjonistką. Każdy jej koncert dopracowany był w najmniejszym szczególe. Kształciła dziewczęta nie tylko muzycznie, dużą wagę przywiązując do wpajania chórzystkom zasad kultury osobistej. Powszechnie znane były, słynne w tamtym czasie, „dygnięcia” chórzystek, gdy mijały na korytarzach Pałacu Kultury kogoś dorosłego.

Chór SKOWRONKI – dziewczęce głosy, prowadzone kobiecą ręką

W latach 1988–1991 Chór Dziewczęcy „Skowronki” prowadzony był przez Honoratę Cybulę, obecnie pełniącą funkcję profesora nadzwyczajnego w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W 1991 roku dyrygentem chóru została Alicja Szeluga, która związana jest ze Skowronkami już 30 lat.

Alicja Szeluga, dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Dziewczęcego SKOWRONKI

Alicja Szeluga to absolwentka Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończyła z wyróżnieniem. W 2018 roku obroniła doktorat z dyrygentury chóralnej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 30 lat kształtuje wyjątkowy i niepowtarzalny profil brzmieniowy i repertuarowy Chóru Dziewczęcego „Skowronki”. Chór pod jej kierunkiem koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, w Izraelu, Stanach Zjednoczonych oraz Japonii. Zdobył też główne nagrody w aż dwudziestu europejskich konkursach chóralnych, m.in. w Wielkiej Brytanii, Słowenii, Belgii, Czechach, Macedonii, Portugalii, Grecji czy na Sycylii, a sama Alicja Szeluga była wielokrotnie wyróżniana jako osobowość artystyczna podczas konkursów i festiwali chóralnych.

W grudniu 2015 roku poprowadziła koncert Chóru Dziewczęcego „Skowronki” na deskach nowojorskiej Carnegie Hall, a w lipcu 2019 roku odbyła wraz z chórem tournée w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Obok działalności artystycznej prowadzi równolegle zajęcia dydaktyczne jako wykładowca i warsztaty dla dyrygentów chórów dziecięcych i młodzieżowych. Zasiada w jury krajowych i międzynarodowych konkursów chóralnych. Jest pomysłodawczynią i dyrektorem organizowanego w Poznaniu Międzynarodowego Festiwalu Chórów Dziewczęcych Trilmee Festival. Za swoją działalność artystyczną, wychowawczą i dydaktyczną otrzymała m.in. Odznakę Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, Złotą Odznakę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W trudnych czasach pandemii, gdy wielu dyrygentów złożyło broń, a prowadzone przez nich chóry praktycznie przestały istnieć, Alicja Szeluga nie poddaje się. Próby Chóru „Skowronki” wciąż trwają (online i w miarę możliwości na żywo). Skowronki przygotowują się do kolejnych koncertów i zdobywają nagrody: Grand Prix I Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Online Wysoka 2020, Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Chóralnego Cantentes Lublinienses Edycja Specjalna 2021, Złoty Dyplom w kategorii muzyka tradycyjna oraz Złoty Dyplom w kategorii muzyka sakralna i muzyka współczesna Międzynarodowego Konkursu Muzyki Bożonarodzeniowej dla Młodych Śpiewaków Edycja Online 2021 (Daugavpils, Łotwa).

Chór Dziewczęcy SKOWRONKI dzisiaj

Dziewczęca wrażliwość, delikatność oraz miękkość brzmienia kształtujących się głosów, a także jasna barwa, nienaganna emisja, młodzieńcza pasja i radość z obcowania z muzyką to wrażenia, którym nie sposób się oprzeć, słuchając Chóru Dziewczęcego „Skowronki”. Zespół bezsprzecznie należy do czołówki chórów dziewczęcych w Polsce i Europie. Zapracował sobie na to miano przez 70 lat swojego istnienia.

Od 30 lat nad rozwojem chóru czuwa dyrygent i jednocześnie dyrektor artystyczny, Alicja Szeluga. Zespół składa się ze 140 dziewcząt w wieku od 7 do 20 lat, skupionych w trzech grupach chóralnych: Małe Skowronki, Skowroneczki oraz Skowronki. Zasadniczy skład Chóru Dziewczęcego „Skowronki” tworzą uczennice poznańskich szkół gimnazjalnych i licealnych, a wśród dwóch młodszych grup chóralnych, czyli Małych Skowronków i Skowroneczków, znajdują się uczennice szkół podstawowych. „Młode ptaszęta” nabierają szlifów pod okiem Julii Łynszy, drugiego dyrygenta, aby później, w pełni wykształcone, wstąpić w szeregi najstarszej, koncertowej grupy.

W repertuarze chóru znajdują się utwory kompozytorów wszystkich epok, nierzadko dzieła skomponowane specjalnie dla chóru lub utwory mniej znane, a odkrywane przez chórzystki dla szerokiej publiczności.

Mocną stroną zespołu jest jego spójne, charakterystyczne dziewczęce brzmienie, które kształtuje opiekun wokalny Marzena Michałowska. Z chórem współpracują także: pianista Czesław Łynsza i perkusistka Beata Polak.

Występy Skowronków są bardzo często związane z udziałem w festiwalach oraz konkursach chóralnych. Chór współpracuje także z Filharmonią Poznańską i chętnie uczestniczy w ciekawych projektach artystycznych. Przykładem jest cykl koncertowy „Ze Skowronkami po Wielkopolsce”, potwierdzający silny związek chóru z Poznaniem i regionem, tak chętnie i z dumą przez niego podkreślany – Skowronki chętnie wchodzą w rolę „śpiewającego ambasadora” swojego miasta.

W grudniu 2020 roku Skowronki nagrały dwa utwory w formie wideoklipu, na przekór pandemii: „Gaudete” i „Stand Up”.

Międzynarodowy Festiwal Chórów Dziewczęcych Trillme Festival

to święto dziewczęcej chóralistyki, które odbywa się co dwa lata w Poznaniu, począwszy od roku 2014. Przez 5 festiwalowych dni nasze miasto rozbrzmiewa subtelnym i radosnym śpiewem młodych dziewcząt, dla których muzyka i wspólne występy są spełnieniem ich pasji i marzeń.

Gospodarzem Trillme Festival jest działający przy Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu Chór Dziewczęcy SKOWRONKI. Ten niezwykle utytułowany i oklaskiwany na wielu kontynentach zespół zaprasza swe rówieśniczki z różnych stron Europy, aby podzielić się doświadczeniami, rodzimą tradycją, kulturą, a przede wszystkim radością wspólnego przeżywania muzycznych wzruszeń. Festiwal gościł już chóry z Węgier, Ukrainy, Serbii, Chorwacji oraz Bułgarii.

Mimo pandemii, również w 2020 roku festiwal odbył się w okrojonej formie, a także w wersji online.

Prezentowany film ukazuje utwór „Pieśni leśne” Szymona Godziemby – Trytka, napisany specjalnie na Trillme Festival 2016 i wykonany przez wszystkie zaproszone chóry w Auli Uniwersyteckiej UAM.

Jubileusz 70-lecia

Utwór finałowy z Pierwszego Koncertu Jubileuszowego w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu. Koncert odbył się 2.03.2020 i w swoim zamyśle miał być pierwszym z kilku koncertów uświetniających 70 lat pracy artystycznej Chóru Dziewczęcego SKOWRONKI. Nikt nie mógł wtedy przypuszczać, że będzie to jedyny koncert jubileuszowy z udziałem publiczności. Udało się natomiast wystąpić online, wydać płytę i dwa teledyski!

Fragment koncertu inaugurującego nowy sezon artystyczny, który odbył się 19.09.2020 w Centrum Kultury ZAMEK

Rok 2020 miał się stać wyjątkowy w całej historii chóru. Niestety, stał się wyjątkowy w negatywnym tego słowa znaczeniu dla nas wszystkich. Niewidzialny przeciwnik zmusił całą ludzkość do zmiany planów. Dla SKOWRONKÓW było to szczególnie bolesne w tak ważnym dla nich roku. Jednocześnie jednak, dziewczęta zdały sobie sprawę z tego, ile znaczy dla nich chór: śpiew, koncerty, wspólne próby i wyjazdy. Nie poddały się. Przez cały okres trwania epidemii pracowały indywidualnie, a także online z dyrygentką Alicją Szelugą. Efektem tej nietypowej pracy był repertuar, zawierający nowe nieprezentowane do tej pory utwory.

Po półrocznej przerwie, wytęsknione koncertów i kontaktu z publicznością SKOWRONKI choć na chwilę wróciły na scenę!

Ponownie kazano nam siedzieć w domach. SKOWRONKI stanęły zatem przed kamerą i nagrały dwa wideoklipy. Pierwszy pt. „Gaudete” uświetnił Święta Bożego Narodzenia 2020. W drugim młode chórzystki wyśpiewały uniwersalną prawdę o potrzebie wolności każdego człowieka. Utwór „Stand up” wybrzmiewa szczególnie mocno w kontekście wydarzeń w naszym kraju i na świecie. Zwłaszcza że wykonuje go chór dziewczęcy.

SKOWRONKI Girls' Choir / GAUDETE by Michael Engelhardt

SKOWRONKI Girls' Choir / Stand Up by Cynthia Erivo

Sala 221 - Jak dotrzeć do Pracowni?

Witamy ponownie wśród Skowronków byłą śpiewaczkę a teraz asystentkę dyrygentki Dominikę Nakielną!

Dominika Nakielna z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w klasie dyrygentury chóralnej prof. dra hab. Marka Gandeckiego. Od najmłodszych lat kształciła się i dorastała
w środowisku chóralnym. W wieku siedmiu lat rozpoczęła naukę w Poznańskiej Szkole Chóralnej Jerzego Kurczewskiego w Poznaniu, którą po dziewięciu latach ukończyła z wyróżnieniem. Wraz z rozpoczęciem kształcenia we wspomnianej szkole została również członkinią Chóru Dziewczęcego SKOWRONKI, w którym pod kierownictwem Alicji Szelugi śpiewała przez 12 lat, wzięła udział w wielu warsztatach, festiwalach i konkursach chóralnych w Polsce i za granicą.

Jest laureatką II nagrody oraz nagrody za najlepszą interpretację utworu Karola Szymanowskiego na XVIII Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych im. prof. Stanisława Kulczyńskiego. Otrzymała Stypendium Rektora Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu (2020/2021, 2021/2022, 2022/2023), Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2022) oraz Noël Minet Fund Scholarship przyznawane przez European Choral Association (2023).

Nasza instruktorka emisji głosu Zuzanna Zięta

Ukończyła dwa kierunki w poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego: dyrygentura chóralna w klasie prof. dr hab. Magdaleny Wdowickiej-Mackiewicz (2019) oraz z wyróżnieniem
śpiew solowy w klasie dr hab. Marzeny Michałowskiej (2023). Występowała wraz z Chórem Teatru Wielkiego w Poznaniu na deskach poznańskiej opery, a także Opery Nova w Bydgoszczy w spektaklach: Borys Godunow, Śpiewacy Norymberscy, Manru. Wykonywała partie solowe w operach W. A. Mozarta: Don Giovanni (Zerlina – Akademicki Teatr Muzyczny Olimpia, 2022) oraz Wesele Figara (Susanna – Polski Teatr Tańca, 2023).

Współpracowała z wybitnymi dyrygentami, takimi jak: Aleksander Gref, José Maria Florêncio, Marcin Sompoliński, Jarosław Thiel, Yaroslav Shemet, Tadeusz Kozłowski, Gabriel Chmura, Marco Guidarini, Eugeniusz Kus.

Uczestniczyła w kursach wokalnych prowadzonych przez Mariusza Kwietnia, Annę Radziejewską, Piotra Micińskiego, Karolę Theill.

MEDIATEKA ZOSTAŁA ZREALIZOWANA ZE ŚRODKÓW PROGRAMU OPERACYJNEGO INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO 2014-2020

Logo po lewej: Fundusze Europejskie Infrastruktura i Środowisko, logo w środku: Centrum Kultury Zamek, logo po prawej: Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Mediateka

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

ul. Św. Marcin 80/82

61-809 Poznań

tel. +48 61 64 65 272

fax +48 61 64 65 308

sekretariat@ckzamek.pl

© 2024 NFINITY | All rights reserved | Mediateka Poznań