GRUPA TWÓRCZA TERRAKOTA
Powstała we wrześniu w 2004 roku z inicjatywy prowadzącej Pracownię Ceramiki i Rzeźby artysty plastyka Małgorzaty Jędrzejczak-Tomczak. Prace swoich członków po raz pierwszy zaprezentowała w 2005 roku, niespełna siedem miesięcy od powstania Pracowni, na wystawach zatytułowanych „Pamiętajcie o ogrodach” i „Magia teatru” odbywających się w Zamku Cesarskim. Przez następne osiemnaście lat członkowie grupy prezentowali prace na około 30 wystawach z cyklu: „Grupa Twórcza TERRAKOTA prezentuje”. Do dziś współpracuje z Galerią Akademicką UAM i Galerią Biblioteki Uniwersyteckiej. Zestawy prac powstałych podczas zajęć są prezentowane na wystawach zbiorowych i indywidualnych w CK ZAMEK i na wystawach zewnętrznych.
Grupa skupia osoby wyłonione spośród uczestników zamkowej Pracowni Ceramicznej, które podczas zajęć przeszły cały cykl edukacji z zakresu kompozycji, podstaw technik i technologii ceramiki artystycznej i wyróżniły się kreatywnością w realizowanych pracach. Formacja ta jest grupą zamkniętą, skupiającą około 10 uczestników, profesjonalistów i artystów nieprofesjonalnych, których zaprasza prowadzący. Uczestnictwo w spotkaniach grupy umożliwia poznawanie kolejnych technik i tajników wiedzy technologicznej, przy równoczesnej możliwości samorealizacji twórczej.
Członkowie grupy biorą udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, Salonach Artystycznych, Przeglądach Twórczości Plastycznej, niejednokrotnie zdobywając nagrody i wyróżnienia.
Opiekunem artystycznym Grupy Twórczej TERRAKOTA jest nadal jej założycielka, Małgorzata Jędrzejczak-Tomczak.
PROGRAM GRUPY TWÓRCZEJ TERRAKOTA
Spotkania Grupy Twórczej „Terrakota” są formą działalności artystycznej jej członków – profesjonalistów i artystów nieprofesjonalnych skupionych w tej formacji. Na program składają się indywidualne koncepcje, tematy-hasła proponowane przez opiekuna artystycznego, a także indywidualne cykle prac poszczególnych autorów.
Pracownia jest miejscem pracy twórczej, ale również płaszczyzną wymiany doświadczeń, myśli. To nie tylko techniczno-technologiczny aspekt w procesie kreacyjnym, ale również dyskusje, polemiki na tematy związane z koncepcjami, wizjami idei twórców skupionych w grupie.
W ramach programu odwiedzamy wystawy eksponowane zarówno w przestrzeniach CK ZAMEK, jak również w salonach wystawowych, galeriach i muzeach Poznania.
W trakcie sezonu kulturalnego prezentujemy nasze prace na kilku wystawach zbiorowych, a także okazjonalnie na wystawach indywidualnych.