Przejdź do menu
FILTRY
Wyszukaj:
Wyszukaj frazy w:
Wyszukaj obiekty posiadające:
Wyszukaj obiekty z zakresu daty:
 Elegancja Francja.  Z historii mody  XX wieku


Elegancja Francja.
Z historii mody
XX wieku

Elegancja Francja. Z historii mody XX wieku

3.07.–18.08.2013

kurator: Piotr Szaradowski
aranżacja wystawy: Wojciech Luchowski

producent wystawy: Magdalena Tomczewska

W powszechnej świadomości stolicą mody jest Paryż. Choć jego pozycja w ciągu ostatnich 30 lat została mocno osłabiona pojawieniem się kolejnych centrów mody takich jak Londyn, Nowy Jork czy Mediolan, to wciąż pozostaje on najjaśniejszym punktem na światowej mapie mody. Tam działali najbardziej rozpoznawalni na świecie projektanci, Gabrielle Chanel i Christian Dior, a przecież ich domy mody stanowią zaledwie fragment francuskiego przemysłu odzieżowego, którego struktura sięga korzeniami czasów Ludwika XIV. Nie może więc dziwić, że połączenie Francji z modą, szykiem i elegancją jest tak trwałe.

Prezentowana wystawa kobiecej mody XX wieku bazowała właśnie na tym skojarzeniu. Pokazanych zostało 49 ubiorów – sukni, żakietów, kostiumów, pochodzących z prywatnej kolekcji, uzupełnionych materiałem ikonograficznym. Ekspozycja podzielona została na kilka części, z których każda poświęcona była jednemu ze zjawisk XX-wiecznej mody, np. wyzwalaniu ciała z ciasno zasznurowanego gorsetu, estetyce art déco czy paryskiemu wysokiemu krawiectwu (fr. haute couture). Była to pierwsza w Polsce wystawa prezentująca w tak szerokim wyborze suknie paryskich projektantów od Jean-Philippe Worth’a, poprzez Jeanne Lanvin, Cristóbala Balenciagę, Christiana Diora, po Thierry’ego Muglera i Christiana Lacroix.

MEDIATEKA ZOSTAŁA ZREALIZOWANA ZE ŚRODKÓW PROGRAMU OPERACYJNEGO INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO 2014-2020

Logo po lewej: Fundusze Europejskie Infrastruktura i Środowisko, logo w środku: Centrum Kultury Zamek, logo po prawej: Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Mediateka

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

ul. Św. Marcin 80/82

61-809 Poznań

tel. +48 61 64 65 272

fax +48 61 64 65 308

sekretariat@ckzamek.pl

© 2024 NFINITY | All rights reserved | Mediateka Poznań