Przejdź do menu
FILTRY
Wyszukaj:
Wyszukaj frazy w:
Wyszukaj obiekty posiadające:
Wyszukaj obiekty z zakresu daty:
 Castle in the Air.  Seans wyobraźni


Castle in the Air.
Seans wyobraźni

Castle in the Air. Seans wyobraźni

23.11.–21.12.2012

kurator: Adam Budak

producent wystawy: Magdalena Tomczewska

Artyści i artystki: Kai Althoff, Francis Alÿs, Michel Blazy, Ulla von Brandenburg, Fernando Sánchez Castillo, Thea Djordjadze, Cecilia Edefalk, Tim Eitel, Cerith Wyn Evans, Spencer Finch, Adrian Ghenie, Jos De Gruyter and Harald Thys, João Maria Gusmão / Pedro Paiva, Diango Hernández, Ann Veronica Janssens, Sergej Jensen, Dorota Jurczak, Tomasz Kowalski, Gabriel Kuri, Elad Lassry, Maria Loboda, Ursula Mayer, Simon Dybbroe Møller, Navid Nuur, Susan Philipsz, Josef Strau, Javier Téllez

Wystawa „Castle in the Air. Seans wyobraźni” to projekt inaugurujący nowe przestrzenie wystawiennicze w Centrum Kultury ZAMEK w 2012 roku. Ideą ekspozycji była próba wymazania – często trudnej – historii obiektu, a rzeczywistość wykreowana przez artystów realizowała się właśnie poza historią, czasem i pamięcią. Powstała zupełnie nowa, fantasmagoryczna rzeczywistość, przełamane zostały ograniczenia związane z historią, choć paradoksalnie to właśnie ona i jej zniewalająca moc stała się źródłem fantasmagorycznych i onirycznych wizji.

Wystawa to subtelna projekcja ukrytego (innego) życia Zamku. W tej choreografii wyobraźni Zamek pojawiał się jako  fantasmagoria i miraż: oniryczny teatr, abstrakcja i symbol. Wystawa zapraszała za kulisy prawdy i zmyślenia – tam, gdzie to, co niematerialne i efemeryczne koresponduje z tym, co zmysłowe i urojone, realne i nierealne, obecne i nieobecne. Miejsce  tego, co zjawiskowe, magiczne i irracjonalne.

Zamek w poetyckich pracach (obraz, dźwięk, światło) artystów i artystek zafunkcjonował jako fenomenologiczna rama fikcji i fantazji; to medium i iluzja, nawiedzone miejsce, gdzie mechanika cudu i tajemnica snu generują rytmikę ulotności i enigmy – pojawiania się i znikania, lekkości i przezroczystości, delirium złudzenia. Jako labirynt tożsamości „Castle in the Air. Seans wyobraźni” to historia pożądania i halucynacji, próba pisania nowej (wyimaginowanej) historii.

MEDIATEKA ZOSTAŁA ZREALIZOWANA ZE ŚRODKÓW PROGRAMU OPERACYJNEGO INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO 2014-2020

Logo po lewej: Fundusze Europejskie Infrastruktura i Środowisko, logo w środku: Centrum Kultury Zamek, logo po prawej: Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Mediateka

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

ul. Św. Marcin 80/82

61-809 Poznań

tel. +48 61 64 65 272

fax +48 61 64 65 308

sekretariat@ckzamek.pl

© 2024 NFINITY | All rights reserved | Mediateka Poznań