Organizowane od blisko trzydziestu lat Imieniny Ulicy Święty Marcin stały się niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu naszego miasta. Połączenie przypadającego 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości z lokalną tradycją pozwala na budowanie więzi społecznych, będąc jednocześnie okazją odświeżenia sposobu pojmowania patriotyzmu. Odwołanie do zawartego w żywocie świętego, chrześcijańskiego traktowania bliźnich (pełnego troski, współczucia i empatii), pozwala zwrócić uwagę na sytuację wymagających pomocy współobywateli(-ek). Zgromadzonym odbiorcom(-czyniom) staramy się zaprezentować organizacje społeczne dbające o wyrównywanie szans i pomoc osobom potrzebujących wsparcia w codzienności.
Przypomnienie o konieczności myślenia w kategoriach wspólnego dobra odbywa się na jednej z głównych ulic Poznania tracącej, w wyniku przemian społecznych i ekonomicznych, dotychczasową rolę kumulowania aktywności mieszkańców(-ek). Przywracanie jej świetności, realizowane na co dzień przez CK ZAMEK, między innymi w ramach Koalicji Święty Marcin, ma swoją kulminację właśnie 11 listopada, w dniu Narodowego Święta.
W ostatnich latach, w okresie nasilających się podziałów społecznych i rosnącej agresji, Imieniny Ulicy Święty Marcin nabrały dodatkowego znaczenia. Na tle wydarzeń w innych dużych miastach Polski, poznańskie radosne świętowanie, w które udaje się zaangażować wiele środowisk, wyróżnia się pozytywnie. Dowodzi skuteczności i potrzeby przemyślanych, konsekwentnie realizowanych działań, podejmowanych przez samorządowe instytucje kultury.