„Minęło wiele czasu, zanim uświadomiłem sobie, że uzdolnieni ludzie rzadko siadywali i pozwalali, aby rzeczy po prostu im się przydarzały. Oni wychodzili na zewnątrz i przydarzali się rzeczom”. – Leonardo da Vinci (1452–1519)
Pracownia tARTak to od 2009 roku twórczy czas artystycznego poznania i bycia razem, w którym każdy – młodszy i nieco starszy uczestnik (dzieci i młodzież) znajduje miejsce dla siebie, na swoje nowatorskie pomysły oraz nowoczesne koncepcje pod okiem instruktorki – Sylwii Chudy-Leśnik.
Podczas zajęć uczestnicy nabywają umiejętności warsztatowe (artystyczne), uczą się wykorzystywać techniki stosowane przez artystów – od tradycyjnych po współczesne. Pracownia jest przestrzenią do zapoznania się z atelier artystów zapisanych w dziejach historii sztuki. Miejscem kreacji, rozwijania wyobraźni, pasji i indywidualnych cech każdego uczestnika. W tARTaku rozwijamy się poprzez udział w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, niejednokrotnie zdobywając nagrody i wyróżnienia.
Poprzez naszą pasję odkrywamy siebie i świat wokół nas. W najbliższych nam zamkowych przestrzeniach czerpiemy inspiracje z architektury oraz wystaw. Jak mawiał Albert Einstein „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona”, dlatego też staramy się w tARTaku wykraczać poza utarte schematy, swoimi pracami zaskakiwać odbiorcę, a także siebie samych…
„Pragnienie czynienia cudów” jak zwykł mawiać młody Leonardo da Vinci, to w tARTaku wskrzeszanie własnej wyobraźni i kreacji, czerpanie z doświadczeń artystów nam współczesnych, świadome inspirowanie się ich sztuką. Podążanie za nowymi nurtami w sztuce aktualnej, a przez to odkrywanie własnej osobowości i talentów.
Sztuka współczesna nie jest zarezerwowana dla grupy wybrańców. Jest dostępna dla każdego, kto zechce ją zauważyć i w niej uczestniczyć. W pracowni pomagamy z uwagą się jej przyglądać, doświadczamy i zachęcamy do samodzielnego myślenia. Poprzez naszą sztukę chcemy opowiedzieć o radości życia, bo „nie godzimy się na burość i nie chcemy być szarymi ludźmi” (Maurycy Gomulicki).
W naszej zamkowej pracowni próbujemy uchwycić to, co ulotne – nasze emocje, uciekający czas… Bardzo bliskie są nam słowa ponadczasowego malarza Romana Opałki „Maluję uciekający czas. Sztuka jest moim spacerem w czasie – czas przyjacielem”.
„Kolor zawładnął mną. Nie mam nic do powiedzenia. Kolor zawładnął mną na zawsze. Oto kwintesencja szczęścia. Kolor i ja tworzymy jedność. Jestem malarzem”. – Paul Klee (1879–1940)
ZESTAWIENIA
To cykliczne wystawy końcoworoczne pracowni, zwieńczenie całego roku pracy – święto tARTaku. Na wystawach tych prezentowane są najlepsze prace uczestników warsztatów – dzieci i młodzieży od 8 do 16 roku życia, które wyłonione zostają podczas końcoworocznych przeglądów prac przez instruktorkę Sylwię Chudy-Leśnik. Podczas uroczystych wernisaży uczestnicy otrzymują pamiątkowy dyplom i dokumentację fotograficzną (płyta CD) wszystkich swoich prac wykonanych w danym sezonie artystycznym. Słodki poczęstunek i muzyka na żywo (w wykonaniu uczestników pracowni grających na różnych instrumentach) umilają podziwianie naszych dzieł.
ZESTAWIENIE 2019
Wystawa ta była podsumowaniem roku jubileuszowego. Podczas wernisażu hucznie obchodziliśmy 10 lat działalności pracowni. Był jubileuszowy tort z napisem „tARTak 10 lat” i koncert naszej uczestniczki, która poza malarstwem fascynuje się również grą na pianinie.
ZESTAWIENIE 2020
ZESTAWIENIE 2021
Wystawa podsumowująca 12. sezon artystyczny Pracowni Plastycznej tARTak, 20.04.–2.05.2021, Hol Wielki CK ZAMEK
Konkurs plastyczny Rodzinna Historia związana z Poznaniem
14.12.2018
To był bardzo ważny dla nas, wyjątkowy wieczór pełen emocji.
Czworo uczestników pracowni plastycznej tARTak zwyciężyło w konkursie plastycznym „Rodzinna historia związana z Poznaniem”, organizowanym przez Urząd Miasta Poznania.
Pracownia tARTak, zaproszona przez Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka, miała zaszczyt uczestniczyć w Uroczystej Gali Rodzin, podczas której wręczono nagrody laureatom konkursu. Nagrody przyznano w trzech kategoriach wiekowych:
6-8 lat: Zofia Leśnik (7 lat), zajęła I miejsce;
9-12 lat: Wojciech Rogalski (10 lat), zajął II miejsce;
12+: Klaudia Gawrych (14 lat) otrzymała II nagrodę, a Urszula Kosarska III (13 lat).
Jesteśmy bardzo dumni i gratulujemy nagrodzonym.
Galę uświetnił występ Chóru „Drużyna Szpiku”. Gwoździem programu był hit sezonu Teatru Muzycznego w Poznaniu – musical „Rodzina Addamsów”.