Pejzaż malarzy polskich ze zbiorów Lwowskiej Galerii Sztuki
16.09–10.10.2004
kurator: Ihor Chomyn
producent wystawy: Magdalena Tomczewska
Natura łączy się z odczuwaniem prawdziwego piękna oraz wpływa na pozytywne myślenie człowieka –mówi kurator wystawy Ihor Chomyn. Badacz porównuje malarstwo krajobrazowe do poezji i muzyki – twórca powinien mieć dobrą pamięć wzrokową, powinien umieć uchwycić w swojej pracy to, co najbardziej charakterystyczne, co niepowtarzalne.
Pejzaż cechuje się różnorodnością: gór, dolin, drzew, kwiatów. Często odgrywa również rolę tła dla przedstawianej postaci, a jego samodzielność jest względna, zależna od idei czasów, w których tworzy artysta.
Wspomniana wystawa uzupełniała dwie wcześniejsze prezentacje ze Lwowa, eksponowane w Zamku – monograficzny pokaz płócien Jacka Malczewskiego i arcydzieł malarstwa polskiego. Prace wybrali: Ihor Chomyn, Ukrainiec sprawujący pieczę nad polskim dziedzictwem pozostawionym we Lwowie oraz Zbigniew Buski, dyrektor Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, który wystawę sprowadził do Polski.
Na ekspozycji znalazło się ponad 50 obrazów w różnych stylistykach i ujęciach, reprezentujących polską sztukę od końca XVIII wieku po wybuch II wojny światowej. Zobaczyć można było dzieła największych mistrzów: Canaletta, Matejki, Siemiradzkiego, Ślewińskiego, Fałata, Wywiórskiego, Waliszewskiego, Stanisławskiego i kilkudziesięciu innych reprezentujących różne style takie jak: realizm, symbolizm, impresjonizm i koloryzm.