Castle in the Air. Seans wyobraźni
23.11.–21.12.2012
kurator: Adam Budak
producent wystawy: Magdalena Tomczewska
Artyści i artystki: Kai Althoff, Francis Alÿs, Michel Blazy, Ulla von Brandenburg, Fernando Sánchez Castillo, Thea Djordjadze, Cecilia Edefalk, Tim Eitel, Cerith Wyn Evans, Spencer Finch, Adrian Ghenie, Jos De Gruyter and Harald Thys, João Maria Gusmão / Pedro Paiva, Diango Hernández, Ann Veronica Janssens, Sergej Jensen, Dorota Jurczak, Tomasz Kowalski, Gabriel Kuri, Elad Lassry, Maria Loboda, Ursula Mayer, Simon Dybbroe Møller, Navid Nuur, Susan Philipsz, Josef Strau, Javier Téllez
Wystawa „Castle in the Air. Seans wyobraźni” to projekt inaugurujący nowe przestrzenie wystawiennicze w Centrum Kultury ZAMEK w 2012 roku. Ideą ekspozycji była próba wymazania – często trudnej – historii obiektu, a rzeczywistość wykreowana przez artystów realizowała się właśnie poza historią, czasem i pamięcią. Powstała zupełnie nowa, fantasmagoryczna rzeczywistość, przełamane zostały ograniczenia związane z historią, choć paradoksalnie to właśnie ona i jej zniewalająca moc stała się źródłem fantasmagorycznych i onirycznych wizji.
Wystawa to subtelna projekcja ukrytego (innego) życia Zamku. W tej choreografii wyobraźni Zamek pojawiał się jako fantasmagoria i miraż: oniryczny teatr, abstrakcja i symbol. Wystawa zapraszała za kulisy prawdy i zmyślenia – tam, gdzie to, co niematerialne i efemeryczne koresponduje z tym, co zmysłowe i urojone, realne i nierealne, obecne i nieobecne. Miejsce tego, co zjawiskowe, magiczne i irracjonalne.
Zamek w poetyckich pracach (obraz, dźwięk, światło) artystów i artystek zafunkcjonował jako fenomenologiczna rama fikcji i fantazji; to medium i iluzja, nawiedzone miejsce, gdzie mechanika cudu i tajemnica snu generują rytmikę ulotności i enigmy – pojawiania się i znikania, lekkości i przezroczystości, delirium złudzenia. Jako labirynt tożsamości „Castle in the Air. Seans wyobraźni” to historia pożądania i halucynacji, próba pisania nowej (wyimaginowanej) historii.