Przejdź do menu
FILTRY
Wyszukaj:
Wyszukaj frazy w:
Wyszukaj obiekty posiadające:
Wyszukaj obiekty z zakresu daty:
Wystawa  Frida Kahlo  i Diego Rivera.  Polski kontekst

Wystawa
Frida Kahlo
i Diego Rivera.
Polski kontekst

Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst
28.09.2017–21.01.2018

Wystawa dzieł Fridy Kahlo i Diego Rivery z kolekcji Jacquesa i Natashy Gelman oraz prac z kolekcji prywatnych i muzeów w USA, Meksyku, Niemczech i Polsce.
Kuratorka: Helga Prignitz-Poda

Wystawa „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” była pierwszą i jedyną w Polsce wystawą Kahlo i Rivery, wzbogaconą o mało znany polski wątek w życiu artystów. Tytułowy kontekst tworzą z jednej strony bardzo bliskie relacje artystów z autorkami o polskim pochodzeniu (Bernice Kolko i Fanny Rabel), z drugiej zaś obecność obrazów Kahlo i Rivery oraz grafik Fanny Rabel na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w 1955 roku w Polsce.
Frida Kahlo to artystka ciesząca się niezwykłą sławą na całym świecie. Znana jest przede wszystkim ze swoich licznych autoportretów, na których widoczne są „ból i pasja” wyrażone w intensywnej, jaskrawej kolorystyce. W wieku 22. lat Kahlo poślubiła sławnego meksykańskiego malarza – Diego Riverę. W 1953 roku, podczas pierwszej wystawy indywidualnej Fridy Kahlo w Meksyku, jeden z krytyków napisał: „Nie sposób oddzielić życia i twórczości tej niezwykłej osoby. Jej obrazy są jej biografią”.
W Centrum Kultury ZAMEK zaprezentowanych zostało 40 dzieł Kahlo i Rivery, dokumentalne filmy opowiadające o ich twórczości i życiu, słynne fotograficzne wizerunki artystki, wykonane m.in. przez Nickolasa Muraya w latach 30. i 40. XX wieku, zdjęcia Bernice Kolko – fotografki, która była przyjaciółką Fridy w ostatnich latach życia artystki. Pokazana została również twórczość Fanny Rabel, która należała do czwórki najbliższych uczniów Kahlo, a także współpracowała z Diego Riverą przy realizacji jego wielkoformatowych murali. Jedna z sal poświęcona była Wystawie Sztuki Meksykańskiej w Warszawie w 1955 roku (jedno z najważniejszych wydarzeń w polskim życiu artystycznym w latach 50. XX wieku). Znalazły się na niej prace kluczowych dwudziestowiecznych artystów Meksyku, w tym obraz Fridy zatytułowany „La Mesa Herida” („Zraniony stół”), który był największym obrazem namalowanym przez artystkę i który do tej pory uważany jest za zaginiony.
Wystawa „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” zgłębiła także fenomen popularności Fridy Kahlo i oddziaływania jej sztuki na kolejne pokolenia twórców poprzez specjalnie przygotowany pokaz czterdziestu prac dziesięciu współczesnych malarzy i malarek meksykańskich, dla których Frida Kahlo pozostaje źródłem nieustannej inspiracji.

Wystawę obejrzało 118000 osób.

 

 

 

 

POBIERZ PDF

MEDIATEKA ZOSTAŁA ZREALIZOWANA ZE ŚRODKÓW PROGRAMU OPERACYJNEGO INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO 2014-2020

Logo po lewej: Fundusze Europejskie Infrastruktura i Środowisko, logo w środku: Centrum Kultury Zamek, logo po prawej: Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Mediateka

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

ul. Św. Marcin 80/82

61-809 Poznań

tel. +48 61 64 65 272

fax +48 61 64 65 308

sekretariat@ckzamek.pl

© 2021 NFINITY | All rights reserved | Mediateka Poznań