Przejdź do menu
FILTRY
Wyszukaj:
Wyszukaj frazy w:
Wyszukaj obiekty posiadające:
Wyszukaj obiekty z zakresu daty:
Zamek Reporterów

Zamek Reporterów

„Historie od kuchni. Reportaże o ulicy Św. Marcin” to wydawnictwo zawierające 7 tekstów napisanych przez uczestników warsztatów reporterskich prowadzonych przez Marcina Kąckiego, które odbyły się w CK ZAMEK (marzec-maj 2015). Warsztaty były częścią rocznego programu „Zamek Reporterów”.

Tematów i bohaterów swoich tekstów uczestnicy warsztatów szukali na ul. Święty Marcin, która od kilku lat jest głównym bohaterem organizowanych przez ZAMEK cykli „W centrum o centrum” oraz „Strefa Święty Marcin”. W debatach diagnozujących problemy ulicy brali udział specjaliści z różnych dziedzin (socjologowie, architekci, urbaniści, działacze ruchów miejskich itd.); w ich wyniku powstał obszerny materiał naukowy dotyczący centrum Poznania.
Ideą warsztatów była próba stworzenia innej od dotychczasowych narracji o tej przestrzeni i jej mieszkańcach.

Jak pisze Marcin Kącki we wstępie do wydawnictwa: „Gdy zajrzeć za fasadę, wejść w podwórka, strychy, piwnice, można znaleźć fascynujące historie, jakimi Św. Marcin obdarował naszych reporterów.
Jest lot Ikara nad podwórkiem, w cieniu demonicznego lata 1939 roku; pracownia malarska wypełniona po sufit emocjami, po której został biznesowy smutek zysków i strat; są dwaj przyjaciele, którzy od lat przysiadają przy stoliku, by przyklejać nosy do kawiarnianej szyby; są aromatyczne i przepyszne ludzkie czaszki(!), w których rozsmakował się akademicki świat; jest kino – przyjaciel wrażliwych samotników; kochankowie ulicy, którzy karmią się jej wspomnieniem”. Reporterzy zbadali puls ulicy. Jeszcze jest wyczuwalny.

Autorzy tekstów: Justyna Bryske („Ikra z trzeciego piętra”), Ewa Myszkowska i Damian Kruczkowski („Zapomniana pracownia”), Izabela Kalkowska („Święty Marcin budził się na mleko”), Damian Rożek-Pawłowski („Stolik przy oknie”), Anna Solak („Historia od kuchni”, „Wróżka”), Marlena Zagórska („Kinoterapia”).
Redakcja: Marcin Kącki, Karol Francuzik
Korekta: Karol Francuzik
Projekt graficzny: Marcin Markowski
Zdjęcia: Maciej Kaczyński

ISBN 978-83-940525-5-3

TABELA INFORMACYJNA

MEDIATEKA ZOSTAŁA ZREALIZOWANA ZE ŚRODKÓW PROGRAMU OPERACYJNEGO INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO 2014-2020

Logo po lewej: Fundusze Europejskie Infrastruktura i Środowisko, logo w środku: Centrum Kultury Zamek, logo po prawej: Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Mediateka

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

ul. Św. Marcin 80/82

61-809 Poznań

tel. +48 61 64 65 272

fax +48 61 64 65 308

sekretariat@ckzamek.pl

© 2021 NFINITY | All rights reserved | Mediateka Poznań