Przejdź do menu
FILTRY
Wyszukaj:
Wyszukaj frazy w:
Wyszukaj obiekty posiadające:
Wyszukaj obiekty z zakresu daty:
Antoni Gaudí

Antoni Gaudí

Antoni Gaudí

5.03–3.07.2022

kuratorka wystawy: Charo Sanjuán Gómez

aranżacja: UGO Architecture

producent wystawy: Magdalena Tomczewska

patronat honorowy: Ambasada Hiszpanii w Polsce, Prezydent Miasta Poznania

Wystawa „Antoni Gaudí” to pierwszy i jedyny w Polsce, największy zaś w Europie, komplementarny i niezmiernie interesujący projekt, który przybliża zwiedzającym postać i twórczość hiszpańskiego architekta.

Ekspozycję, na której zaprezentowano około 150 eksponatów, pochodzących z kolekcji hiszpańskich instytucji publicznych oraz prywatnych, podzielono na sześć działów poprzedzonych ilustrowaną chronologią życia i twórczości architekta:

  1. GAUDÍ, SKUTECZNY POMOCNIK
  2. WCZESNY GAUDÍ: SPÓŁDZIELNIA LA OBRERA MATARONENSE
  3. PIERWSZE DZIEŁA
  4. REZYDENCJE MIEJSKIE
  5. GAUDÍ PROJEKTANT
  6. KOŚCIÓŁ Z COLÒNIA GÜELL I ŚWIĄTYNIA SAGRADA FAMÍLIA

Antoni Gaudí został wykształcony zgodnie z kanonami epoki w Escola d’Arquitectura (Szkole Architektury) w Barcelonie. Jego kunszt rodził się w okresie twórczego wzburzenia, wyrażanego przez kataloński modernisme (modernizm). Artysta przebył jednak indywidualną drogę twórczą i rozwinął całkowicie nową, wyróżniającą się, rewolucyjną koncepcję architektury. Podobnie jak inni architekci z jego pokolenia, Gaudí zaczynał swoją karierę z oczami zwróconymi w przeszłość na architekturę średniowieczną, która była dla niego inspiracją i stała się punktem wyjścia do zrealizowania dzieł całkowicie nowoczesnych i wyjątkowych.

Oryginalność form, zdobienia, kolorystyka, bogactwo symboli oraz wzorowanie się na przyrodzie to elementy, które fascynują w twórczości Gaudíego od pierwszego spojrzenia. Jednak, po baczniejszym przyjrzeniu się i głębszej analizie, wyłaniają się kolejne zagadnienia, będące podstawą pracy wielkiego architekta – widzimy, że za formą kryje się racjonalizm systemów konstrukcyjnych, że architektura ta jest pełna inwencji, innowacji, stanowiąc owoc osobistego geniuszu i wyjątkowości Gaudíego. Jest ona  wynikiem badań oraz olbrzymiej, drobiazgowej pracy, której artysta poświęcił całe swoje życie.

Prezentowane na wystawie plany, rysunki, makiety, meble, elementy architektoniczne, rzeźby, fotografie z epoki i materiały audiowizualne przybliżają złożoną osobowość wybitnego architekta i jego najważniejsze dzieła w Barcelonie i okolicach. Jest to wędrówka, która obejmuje aktywność Gaudíego od projektu spółdzielni La Obrera Mataronense, przez Palau Güell (Pałac Güell), domy Calvet, Batlló oraz Milà aż do świątyni Sagrada Família – jego najbardziej znanego dzieła.

Antoni Gaudí uważany jest również za artystę-ekologa. W swoich dziełach stosował zasady recyklingu, architektonicznej biomimikry, a na co dzień praktykował dietę wegetariańską, ascetyzm i pomoc ubogim. W tym kontekście Gaudí stworzył swoją najpiękniejszą architekturę, w której dekoracje powstawały z ponownie wykorzystanych, starych kawałków szkła, ceramiki, cegieł, płytek, lokalnego kamienia, odpadów, gruzu. Dodatkowo architekt optymalizował projekty konstrukcyjne swoich budynków oraz niezmiernie świadomie planował tereny zielone.

Wybrane wydarzenia w ramach programu towarzyszącego

POBIERZ PDF

Antoni Gaudí: zobacz wystawę

MEDIATEKA ZOSTAŁA ZREALIZOWANA ZE ŚRODKÓW PROGRAMU OPERACYJNEGO INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO 2014-2020

Logo po lewej: Fundusze Europejskie Infrastruktura i Środowisko, logo w środku: Centrum Kultury Zamek, logo po prawej: Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Mediateka

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

ul. Św. Marcin 80/82

61-809 Poznań

tel. +48 61 64 65 272

fax +48 61 64 65 308

sekretariat@ckzamek.pl

© 2024 NFINITY | All rights reserved | Mediateka Poznań