GRUPY PRACUJĄCE W ZAMKU
Najistotniejszym rodzajem aktywności w ramach projektu „Teatr powszechny” jest praca trzech zespołów związanych z CK ZAMEK. Choć każda z grup ma swoją odrębną historię, funkcjonuje w bardzo podobny sposób. Podczas odbywających się minimum raz w tygodniu prób uczestnicy przygotowują kolejne premiery lub powracają do powstałych wcześniej spektakli. Dzięki długofalowemu charakterowi projektu prowadzący zajęcia reżyserzy mogą planować kolejne zadania, sukcesywnie podnosząc ich poziom trudności.
Pracy tej przyświecają trzy podstawowe zasady. Po pierwsze funkcjonowanie w grupie teatralnej nie może szkodzić lub przeszkadzać w terapii. Druga zasada dotyczy zachowania podmiotowości aktorów, uwzględniającego ich potencjał, potrzeby i zainteresowania. Trzecia natomiast odnosi się do sposobu komunikowania informacji o spektaklach jako pełnoprawnych wydarzeniach obecnych w życiu teatralnym.
Prezentowane raz do roku premiery każdej z grup budują repertuar „Teatru powszechnego”, a ich wznowienia mają szczególne znaczenie. Powracając do zagranej wcześniej roli, aktorzy coraz lepiej czują się w teatralnej konwencji, miejscu bezpiecznie podejmowanej próby odkrywania tego, co życiu codziennym ukryte za krępującymi barierami i stereotypami.
W ciągu pięciu lat funkcjonowania programu zaprezentowaliśmy premiery sześciu zespołów. Kilka z nich przygotowanych zostało przez współpracujące z nami jednorazowo grupy teatralne wywodzące się ze środowisk zagrożonych wykluczeniem (osoby w kryzysie bezdomności, seniorzy, podopieczni ośrodka terapii uzależnień). Nadal otwarci jesteśmy na nowe środowiska zajmujące się sztuką osób z niepełnosprawnościami, lecz praca trzech zespołów związanych z CK ZAMEK: Teatru pod Fontanną oraz grup Nowi w Nowym i Jest Jak Jest stała się w chwili obecnej najważniejszym obszarem realizacji założeń projektu.